#ZapytajKsięgowa 5.10.2022

  1. Podatek PCC a skup i sprzedaż samochodów używanych w ramach JDG – obowiązuje czy nie? 

To zależy, jaka sytuacja towarzyszy przy zakupie tego samochodu. 
PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych i dotyczy kupującego. Jeśli kupujesz samochód od osoby fizycznej na umowę kupna-sprzedaży w celu dalszej odsprzedaży, to zapłacenie PCC jest konieczne i to w terminie 14 dni od zakupu. Zapłacony podatek oczywiście może być kosztem tej działalności, ponieważ jest ściśle związany z uzyskaniem przychodu, czyli z chęcią sprzedaży. 

Wyjątek stanowi sytuacja, w której kupujesz samochód jako towar handlowy od firmy, która wystawia nam fakturę VAT. 
Bo jeśli VAT, to nie PCC. W tym przypadku opłata jest już wykazana przez sprzedającego, a kupujący nie musi od takiej transakcji płacić PCC. 

  1. Kasa fiskalna. Jak to rozwiązać? Klient płaci przelewem, wystawiam paragon, a później podpinam do paragonu potwierdzenie płatności? 

Bardzo dobre rozwiązanie moim zdaniem. Czysto, jasno, przejrzyście.

  1. Czy trzeba zbierać potwierdzenia płatności z terminalu połączonego z kasą online i przechowywać w ciągu 5 lat?

Obowiązujące przepisy, w szczególności przepisy podatkowe, nie przewidują obowiązku przechowywania przez przedsiębiorców potwierdzeń zapłaty drukowanych przez terminale płatnicze.
Słyszałam, że są takie przechowywane, ale wynika to z umowy z firmą obsługującą terminal, a nie z obowiązku podatkowego.

  1. Czy muszę składać teraz jakieś formularze PIT, jeżeli ZUS wypłaca mi chorobowe?

Formularze PIT świadczące o podatku dochodowym składamy do Urzędu Skarbowego. Do ZUS nie musimy składać już nic więcej po wypłacie zasiłku chorobowego – zrobiliśmy to wcześniej aby ten zasiłek otrzymać. 
Mamy jednak prawo do obniżenia składek społecznych i niepłacenia ich za okres, kiedy otrzymywaliśmy zasiłek chorobowy. 
W tym celu należy złożyć korektę deklaracji za okres wypłaty zasiłku i wykazać nowa podstawę do składek społecznych tylko za czas, kiedy nie chorowaliśmy. 

  1. Faktury na firmy z zagranicznym NIP. Jaką stawkę VAT stosować?

Jeśli będziesz wystawiać fakturę za świadczenie usług poza terytorium kraju albo na świadczenie usług dla podatników z VAT-UE, program powinien ci podpowiedzieć, że nie ma na nich VAT-u a pojawi się adnotacja, że VAT rozlicza nabywca w swoim kraju. 

  1. Jak wygląda organizacja Twojego biura, pracy?

Moja organizacja pracy nie zmieniła się od lat. Od samego początku, gdy zaczęłam pracę w biurze, byłam uczona, co jest najważniejsze i jakich terminów trzeba dopilnować i tak już mi zostało we krwi. 
Nadal robię wszystkie ZUS-y do 10-go, mimo że ich termin jest już odwleczony do 20-go. Do 20-go liczę podatki, do 25-go sprawdzam VAT-y, czy na pewno wszystko wpadło w odpowiednie miejsce i czy US otrzymał deklaracje. 
A po tym to już tylko bal 😉 A taka na serio to dopiero wtedy mam czas na układanie dokumentów i inne sprawy, które odkładam na „potem”.

  1. Od kiedy obowiązuje 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla ojca?

Prawdopodobnie powinien wejść od stycznia 2023, ale czy na pewno, okaże się zapewne dopiero w nowym roku. Zmiana ta miała wejść w życie od sierpnia 2022, nie udało się. Na chwilę obecną przekaz opiera się jedynie na „Pracujemy nad tym”. 

  1. Gdzie znaleźć dobrze wytłumaczony leasing w ujęciu podatkowym i bilansowym na przykładach?

Niestety nie znalazłam takiego miejsca. Leasing w ujęciu podatkowym można znaleźć na księgowych stronach jak poradnik przedsiębiorcy. W ujęciu bilansowym niestety nie udało mi się odnaleźć. 
Wiem natomiast, że istnieje taka publikacja „Leasing w ujęciu podatkowym, bilansowym i prawnym”. Niestety nie przerabiałam tej pozycji w całości, więc nie chcę w ciemno polecać.

Transmisję zapisaną na Instagramie możesz zobaczyć tutaj:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart