Czy wirtualna asystentka może ogarniać księgowość?

Wirtualna asysta to coraz popularniejszy zawód. Nic dziwnego – jak dawniej każdy prezes potrzebował sekretarki, tak teraz wiele osób pracujących w internecie potrzebuje wsparcia w swoich działaniach.

Czym zajmuje się wirtualna asystentka? Jakie ma kompetencje? I… czy może zająć się księgowością? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule!

Wirtualna asystentka jako zawód przyszłości?

Coraz więcej rzeczy przenosi się do internetu. Niewątpliwie proces ten przyspieszyła pandemia w 2020 r., kiedy to online stał się naszym jedynym oknem na świat. W związku z tym powstaje coraz więcej stanowisk i zawodów, które realizowane są właśnie w internecie. Jedną z nich jest wirtualna asysta.

Coraz więcej osób decyduje się na pracę jako wirtualna asystentka (lub asystent) ze względu na elastyczność i wysokie możliwości zarobku. Tak naprawdę potrzebujesz komputera z łączem internetowym oraz nieco umiejętności interpersonalnych, biurowych i zarządzania czasem, by zacząć pomagać innym e–przędsiębiorcom w ogarnianiu ich biznesów.

W czym pomoże Ci wirtualna asystentka?

Wirtualna asysta zajmuje się głównie tymi wszystkimi drobnymi sprawami, które „kradną” czas na główny cel działalności, a wciąż są bardzo ważne z punktu widzenia biznesów. To wsparcie, które uwalnia nowe zasoby potrzebne do skupienia się na pozostałych aspektach firmy.

W czym odciąży Cię wirtualna asystentka?

 • Administracja: planowanie kalendarza, zarządzanie skrzynką mailową, research i wprowadzanie danych, wystawienie faktury.
 • Content marketing: prowadzenie profili w mediach społecznościowych od strony graficznej i tekstowej, tworzenie newsletterów, planowanie publikacji.
 • Strony internetowe: administrowanie stroną postawioną na WordPressie, aktualizacje, wymiana poszczególnych elementów, np. banerów, dodanie wpisu na bloga, optymalizacje SEO, tworzenie landingów, obsługa webinarów sprzedażowych.
 • Obsługa klienta: mailowo, telefonicznie, w social media.

Oczywiście to tylko część obowiązków, jakie przejmują od przedsiębiorców wirtualne asystentki. Jednak wiele z nich wykonuje podobny zakres usług, przez co często ciężko wyróżnić się na tle rosnącej konkurencji.

A może… czas podszkolić się w księgowości?

Kto może zostać księgowym_ą?

W przypadku księgowego, w przepisach ustawy o rachunkowości nie ma na ten moment określonych żadnych wymogów kwalifikacyjnych dla osób zajmujących się uproszczoną księgowością w firmie czy prowadzących usługowo książkę przychodów i rozchodów.

Jakie są więc warunki do prowadzenia usług rachunkowych? Może je wykonywać każdy, kto:

 • ma pełną zdolność do czynności prawnych;
 • nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa takie jak: przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, skarbowe oraz określone w rozdziale 9. ustawy o rachunkowości;
 • ma zawartą aktualną umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością.

Oczywiście są pewne kompetencje, które są przydatne podczas tej pracy, ale tak naprawdę może wykonywać ją każdy. Co przydaje się do zawodu księgowego?

 • Wykształcenie średnie lub wyższe w obszarze ekonomii, rachunkowości lub finansów; 
 • znajomość prawa podatkowego, ustawy o rachunkowości oraz innych dokumentów umożliwiających pracę w zawodzie; 
 • znajomość programów księgowych; 
 • dobra znajomość programu MS Excel;
 • znajomość języków obcych;
 • doświadczenie w zawodzie.

Jak widzisz, nie są to bardzo wysokie wymagania. Wystarczy chęć do nauki, odrobina determinacji i skrupulatność, by móc rozliczać dokumenty księgowe. Dlatego poszerzenie kompetencji o umiejętności księgowe to dobry pomysł dla wirtualnych asystentek szukających dodatkowej niszy dla swoich klientów.

Rozwijaj się jako wirtualna asystentka dzięki Przedsiębiorczej Ekipie!

Kompetencje księgowe to tylko jeden z pomysłów na rozwój dla osób pracujących jako wirtualne asystentki. Dużo więcej inspiracji biznesowych oraz merytorycznej wiedzy znajdziesz w moim najnowszym projekcie Przedsiębiorcza Ekipa!

To miejsce skupiające osoby biznesu z różnych branż, które wesprą Cię wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu własnej działalności (gospodarczej lub nierejestrowanej). Znajdziesz tam wiele  tematycznych kanałów, ale także szkolenia i spotkania na żywo z takich dziedzin jak strategia, copywriting, grafika, księgowość, strony internetowe i wiele więcej.

Nie chcę za wiele zdradzać, bo wszystko przeczytasz na stronie Przedsiębiorczej Ekipy. Sprawdź teraz i dołącz do najbardziej przedsiębiorczej społeczności w internecie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart