Wirtualna asysta to coraz popularniejszy zawód. Nic dziwnego – jak dawniej każdy prezes potrzebował sekretarki, tak teraz wiele osób pracujących w internecie potrzebuje wsparcia w swoich działaniach.
Czym zajmuje się wirtualna asystentka? Jakie ma kompetencje? I… czy może zająć się księgowością? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule!
Wirtualna asystentka jako zawód przyszłości?
Coraz więcej rzeczy przenosi się do internetu. Niewątpliwie proces ten przyspieszyła pandemia w 2020 r., kiedy to online stał się naszym jedynym oknem na świat. W związku z tym powstaje coraz więcej stanowisk i zawodów, które realizowane są właśnie w internecie. Jedną z nich jest wirtualna asysta.
Coraz więcej osób decyduje się na pracę jako wirtualna asystentka (lub asystent) ze względu na elastyczność i wysokie możliwości zarobku. Tak naprawdę potrzebujesz komputera z łączem internetowym oraz nieco umiejętności interpersonalnych, biurowych i zarządzania czasem, by zacząć pomagać innym e–przędsiębiorcom w ogarnianiu ich biznesów.
W czym pomoże Ci wirtualna asystentka?
Wirtualna asysta zajmuje się głównie tymi wszystkimi drobnymi sprawami, które „kradną” czas na główny cel działalności, a wciąż są bardzo ważne z punktu widzenia biznesów. To wsparcie, które uwalnia nowe zasoby potrzebne do skupienia się na pozostałych aspektach firmy.
W czym odciąży Cię wirtualna asystentka?
- Administracja: planowanie kalendarza, zarządzanie skrzynką mailową, research i wprowadzanie danych, wystawienie faktury.
- Content marketing: prowadzenie profili w mediach społecznościowych od strony graficznej i tekstowej, tworzenie newsletterów, planowanie publikacji.
- Strony internetowe: administrowanie stroną postawioną na WordPressie, aktualizacje, wymiana poszczególnych elementów, np. banerów, dodanie wpisu na bloga, optymalizacje SEO, tworzenie landingów, obsługa webinarów sprzedażowych.
- Obsługa klienta: mailowo, telefonicznie, w social media.
Oczywiście to tylko część obowiązków, jakie przejmują od przedsiębiorców wirtualne asystentki. Jednak wiele z nich wykonuje podobny zakres usług, przez co często ciężko wyróżnić się na tle rosnącej konkurencji.
A może… czas podszkolić się w księgowości?
Kto może zostać księgowym_ą?
W przypadku księgowego, w przepisach ustawy o rachunkowości nie ma na ten moment określonych żadnych wymogów kwalifikacyjnych dla osób zajmujących się uproszczoną księgowością w firmie czy prowadzących usługowo książkę przychodów i rozchodów.
Jakie są więc warunki do prowadzenia usług rachunkowych? Może je wykonywać każdy, kto:
- ma pełną zdolność do czynności prawnych;
- nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa takie jak: przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, skarbowe oraz określone w rozdziale 9. ustawy o rachunkowości;
- ma zawartą aktualną umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością.
Oczywiście są pewne kompetencje, które są przydatne podczas tej pracy, ale tak naprawdę może wykonywać ją każdy. Co przydaje się do zawodu księgowego?
- Wykształcenie średnie lub wyższe w obszarze ekonomii, rachunkowości lub finansów;
- znajomość prawa podatkowego, ustawy o rachunkowości oraz innych dokumentów umożliwiających pracę w zawodzie;
- znajomość programów księgowych;
- dobra znajomość programu MS Excel;
- znajomość języków obcych;
- doświadczenie w zawodzie.
Jak widzisz, nie są to bardzo wysokie wymagania. Wystarczy chęć do nauki, odrobina determinacji i skrupulatność, by móc rozliczać dokumenty księgowe. Dlatego poszerzenie kompetencji o umiejętności księgowe to dobry pomysł dla wirtualnych asystentek szukających dodatkowej niszy dla swoich klientów.
Rozwijaj się jako wirtualna asystentka dzięki Przedsiębiorczej Ekipie!
Kompetencje księgowe to tylko jeden z pomysłów na rozwój dla osób pracujących jako wirtualne asystentki. Dużo więcej inspiracji biznesowych oraz merytorycznej wiedzy znajdziesz w moim najnowszym projekcie Przedsiębiorcza Ekipa!
To miejsce skupiające osoby biznesu z różnych branż, które wesprą Cię wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu własnej działalności (gospodarczej lub nierejestrowanej). Znajdziesz tam wiele tematycznych kanałów, ale także szkolenia i spotkania na żywo z takich dziedzin jak strategia, copywriting, grafika, księgowość, strony internetowe i wiele więcej.
Nie chcę za wiele zdradzać, bo wszystko przeczytasz na stronie Przedsiębiorczej Ekipy. Sprawdź teraz i dołącz do najbardziej przedsiębiorczej społeczności w internecie!