#ZapytajKsięgową z 2.11.2022

Wszystkich Świętych już za nami, powoli trzeba otrząsać się z długoweekendowego marazmu! Dlatego zapraszam Cię na kolejny tekst z serii #ZapytajKsięgową, z którego dowiesz się m.in. jak zmienić formę opodatkowania, czy trzeba uwzględniać różnice kursowe w rozliczeniu oraz czy wystawiam faktury za moich klientów. Miłego czytania!

  1. Jak można zmienić formę opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt? 

Zmiany formy opodatkowania można dokonać raz w roku. Aby przejść z Zasad Ogólnych na Ryczałt na 2023 rok, należy powiadomić o tym Urząd Skarbowy najpóźniej do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym uzyskało się pierwszy przychód. 
Przykład: jeśli pierwszy przychód w 2023 roku uzyskałeś_aś w styczniu, to do 20 lutego musisz powiadomić US o zmianie formy opodatkowania na nowy rok. Jeśli natomiast pierwszy przychód był dopiero w lutym, to masz na to czas do 20 marca. 


Oświadczenie, jakie musisz złożyć może być w formie pisemnej i jasno powinno się w nim określić, że „… w 2023 roku będę rozliczać moją firmę na zasadach Ryczałtu od Przychodów Ewidencjonowanych”. Nie zapomnij umieścić również tam swoich danych! 

  1. Przy zakładaniu działalności mam własne urządzenia. Jak muszę to zakwalifikować/zgłosić?

Jeśli mowa jest o urządzeniach swoich w postaci komputera, drukarki, telefonu lub innego drobnego sprzętu, to nie ma obowiązku umieszczania go w ewidencji wyposażenia firmy. Taki obowiązek został zniesiony od 1 stycznia 2020 r., odkąd obowiązuje nowe rozporządzenie ws. PKPiR, tj. z dnia 23 grudnia 2019 r.
Jednak zniesienie obowiązku nie oznacza, że przedsiębiorca nie może tego robić. Jeśli na własne potrzeby ma na to ochotę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zgłosić. 

  1. Mam mało kosztów na DG. Czy faktura za upominek dla klienta może być? 

To zależy, jaki to upominek i jak zostanie zakwalifikowany. 
Możemy rozróżnić prezenty, których celem jest promocja oraz takie, których celem jest reprezentacja. 
Prezenty, które pełnią funkcję promocyjną, np. te z naszym logo, ale i inne, które mają przyczynić się do uzyskania przychodu, zagwarantowania albo zabezpieczenia źródła przychodów – możesz ująć w kosztach. Tak się często dzieje, gdy zapewniasz wszystkim taki sam prezent o niewielkiej wartości, nie różnicując statusu klienta przy tym. 
Natomiast prezenty, które pełnią funkcję reprezentacji, czyli takie, które mają na celu budowanie prestiżu firmy, są o wyższej wartości i przekazujemy je wyselekcjonowanym klientom lub potencjalnym klientom – nie. Nawet, gdy będą oznakowane logo firmy, a ich celem wydatku jest tworzenie pozytywnego wizerunku firmy i budowanie odpowiednich relacji z klientami, to wydatki takie nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Często takimi prezentami są np. alkohole czy zegarki.

  1. Czy wystawiasz za swoich klientów faktury sprzedaży? 

Nie wszystkim i nie jest to reguła, ale tak. Mam wśród swoich klientów takich, którym wystawiam faktury i jest to dodatkowa usługa w wyjątkowych sytuacjach niż stały obowiązek księgowej.

  1. Czy jest określona kwota, którą trzeba zarabiać przy JDG na początku działalności do czasu stałego ZUS-u?

Nigdzie nie ma określonej takiej kwoty. Nasze interesy nie zawsze idą w parze z dobrym pomysłem, zaangażowaniem i włożoną pracą. Ostatni czas pokazał, że cokolwiek byśmy nie robili, może przydarzyć się coś, co pokrzyżuje nam plany całkowicie. 
Często się zdarza, że na początku działalności inwestujemy w sprzęt, przygotowanie produktów itp. a przychód z tego tytułu osiągamy dopiero później. 

  1. Umowa Zlecenie po 26 rż., zarobki lekko ponad krajową plus niskie w wakacje. Czy opłaca się JDG?

Wydaje mi się, że nie ma takiego złotego środka na to, kiedy się opłaca, a kiedy nie. Każdy powinien przeanalizować swoją sytuację, w której się aktualnie znajduje i przeliczyć sobie, ile ZUS-u jest za niego opłacane na zleceniu, a ile zapłaciłby sam. Podobnie z podatkiem. 
Od każdej umowy zlecenie  podpisanej z osobą powyżej 26 roku życia opłacana jest zaliczka na podatek dochodowy. Mimo iż taka osoba posiada nadal status studenta, to opłacamy wtedy ZUS od wysokości kwoty na umowie. 

  1. Różnice kursowe – czy trzeba uwzględniać przy rozliczaniu?

Uważam, że tak. Takie różnice w przedsiębiorstwie, mimo iż często mają niskie wartości ,to mogą stanowić zarówno przychód, jak i koszt i powinny być uwzględnione.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart