#ZapytajKsięgową 10.08.22

W tym wpisie przygotowałam dla Ciebie aż 12 pytań, w których poruszyłam takie tematy jak: rozliczanie kosztów DG w mieszkaniu, ulga przy terminowych opłatach podatków, odliczanie nadpłaconego ZUS-u na ryczałcie oraz formalności potrzebne do założenia własnego biura rachunkowego. Zapraszam! 

 1. Jeśli pracuje u jednego pracodawcy na umowę o pracę i na umowę zlecenie, to czy od umowy zlecenia też odliczane są składki społeczne? 

Umowa zlecenie z własnym pracodawcą może być zawarta, pod warunkiem że dotyczy to dwóch różnych czynności, np. zajmujesz się administracją i w ramach UZ ogarniasz marketing. Nie tworzy się w tym przypadku dwóch różnych tytułów to ubezpieczenia, ponieważ umowa z własnym pracodawcą jest traktowana jak kontynuacja aktualnego obowiązku ubezpieczenia. Wynagrodzenie z obu umów stanowi więc jedną podstawę do odprowadzania składek, a zatem i jedną podstawę do wypłacania świadczenia. 

 1. Sprzedaż auta użytkowanego w firmie będącego środkiem trwałym i nie będącego środkiem trwałym. Jak to wygląda w PIT? 

Jeśli sprzedajesz składnik majątku, to środki uzyskane z tego tytułu są Twoim przychodem z działalności, więc muszą być opodatkowane w ten sam sposób co Twoja działalność.
Natomiast sprzedaż osobistych rzeczy nie powoduje konieczności wykazywania tego w działalności. 

 1. Siedziba mojej firmy jest zarejestrowana w mieszkaniu. Czy mogę wziąć czynsz w koszty?

Jeśli wykorzystujesz własne mieszkanie w części do wykonywanej działalności, to możesz procentowo wyliczyć użytkowaną powierzchnię do powierzchni całego mieszkania i w takim samym % w kosztach działalności umieszczać koszty mieszkania. 

 1. Chcę zmienić program księgowy, wydrukowałam wszystkie faktury i KPIR, ZUS. Czy muszę przechowywać jeszcze w elektronicznym formacie? 

Większość programów ma możliwość podglądu tego, co zostało do tej pory zrobione, więc może i Twój będzie miał. Nie spotkałam się z takim przepisem, który mówiłby, że trzeba jeszcze elektronicznie przechowywać tego typu dokumenty. 

 1. Na jakiej stronie najlepiej sprawdzać aktualne przepisy?

Na  https://dziennikustaw.gov.pl/DU codziennie publikowane są  rozporządzenia, które weszły w życie.

Polecam obserwowanie SM fajnych biur rachunkowych albo doradców podatkowych. Teraz, gdy mamy dostęp do informacji na bieżąco, dostajemy sygnały, że coś może się zmienić, zanim będzie to miało miejsce. 

 1. Osoba na ryczałcie w 2021 i 2022 może zmienić na KPIR od lipca? US kwestionuje, że nie może. 

To już należałoby sprawdzić z innym urzędem albo z Krajową Informacją Podatkową. 

Być może wystąpiło tu jakieś niedopowiedzenie albo nieporozumienie. Może Pani w US miała na myśli jakąś konkretna sytuacje. Warto weryfikować informacje w kilku miejscach. 

 1. Czy żeby prowadzić biuro rachunkowe trzeba mieć skończone studia, mieć wykształcenie wyższe, czy należy zdać tylko jakiś egzamin? Pytam od strony prawnej kto może prowadzić biuro rachunkowe i usługi księgowe nie chodzi mi o zdobycie doświadczenia tylko formalności. 

Z formalnego punktu widzenia aktualnie nie trzeba spełniać dodatkowych wymogów aby prowadzić biuro. Zawód księgowy został już jakiś czas temu uwolniony od reglamentacji w tym zakresie. 

 1. Czy biuro księgowe może doradzać? Podobno prawo mówi, że nie może doradzać. Tak mówi moja księgowa.

Twoja księgowa ma racje, ale powiedzmy sobie najpierw o tym, co to jest doradztwo.  Doradztwo to z definicji „udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”. Chodzi oczywiście o konkretny sposób działania, to typowe „zrób tak i tak”. 

Jeśli masz jakąś zagwostkę podatkową i nie wiesz, czy dane rozwiązanie jest prawidłowe, warto skorzystać wtedy z usług doradcy podatkowego, aby rozwiał Twoje wątpliwości. 

 1. Czy przysługuje mi ulga za terminową zapłatę podatku?

Za terminowe opłacanie podatków pobranych na rzecz budżetu państwa (czyli podatek dochodowy od osób fizycznych) przysługuje wynagrodzenie, które wynosi 0,3% tej kwoty.

Informacje o pobieranych i zapłaconych podatkach wykazuje się w rocznej deklaracji PIT-4R. Samemu powinno się obliczyć i wykazać tę kwotę. 

 1. Czy jeśli pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę, to czy może być mu potrącona pożyczka z banku? Jeśli pracownik podpisał zgodę przy zawieraniu umowy z bankiem. Czy przedsiębiorca musi dostać dodatkowe oświadczenie o potrącaniu tej kwoty? Jeśli tak, to jakie? 

Pracodawca może, ale nie musi dokonywać takich potrąceń. To nie jest jego obowiązek a jedynie dobra wola. Jeśli pracownik wyraził taką wolę na piśmie (najlepiej również u swojego pracodawcy, aby uniknąć oszustwa) to kodeks nie zabrania takich potrąceń. Powinno się sporządzić zgodę, w której będzie wyszczególnione, w jakiej kwocie będzie potrącenie, na jak długo itd. Jak najbardziej konkretnie, aby pracownik wiedział, na co się zgadza.  W każdej chwili może również taką zgodę odwołać. 

 1. Ktoś nadpłaca ZUS na ryczałcie, bo wie, że przekroczy próg. Od przychodów odlicza się zapłacone czy z DRA?

Od zawsze można było odliczać zapłacone składki, a nie należne. Głównie dlatego żeby nie odliczać czegoś, co nie zostało zapłacone. 

Dawniej było prościej, bo były dwa konta i wiadomo było co szło na składkę społeczną a co na zdrowotną. Teraz jest zupełnie inaczej. Nie przewidzisz z góry, jaka składka zdrowotna Cię spotka w następnym miesiącu. ZUS już nie patrzy na nadpłaty tak przychylnie i wszelkie dokonane na naszym koncie bierze na poczet zobowiązań wobec składki zdrowotnej. 

Nie ryzykowałabym teraz odliczania.

 1. Płaciłam wyższą składkę zdrowotną, a 31.07 zamknęłam działalność. Jak rozliczyć nadpłatę? 

Aby ZUS zwrócił Ci nadpłatę należy złożyć wniosek o zwrot na druku RZS-P, czyli wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek. 

Można to zrobić poprzez ZUS PUE, w placówce albo pocztą.

Chcesz posłuchać całość LIVE? Zapraszam Cię tutaj. Obserwuj mnie na IG po więcej treści z tematyki księgowości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart