W tym wpisie przygotowałam dla Ciebie aż 12 pytań, w których poruszyłam takie tematy jak: rozliczanie kosztów DG w mieszkaniu, ulga przy terminowych opłatach podatków, odliczanie nadpłaconego ZUS-u na ryczałcie oraz formalności potrzebne do założenia własnego biura rachunkowego. Zapraszam!
- Jeśli pracuje u jednego pracodawcy na umowę o pracę i na umowę zlecenie, to czy od umowy zlecenia też odliczane są składki społeczne?
Umowa zlecenie z własnym pracodawcą może być zawarta, pod warunkiem że dotyczy to dwóch różnych czynności, np. zajmujesz się administracją i w ramach UZ ogarniasz marketing. Nie tworzy się w tym przypadku dwóch różnych tytułów to ubezpieczenia, ponieważ umowa z własnym pracodawcą jest traktowana jak kontynuacja aktualnego obowiązku ubezpieczenia. Wynagrodzenie z obu umów stanowi więc jedną podstawę do odprowadzania składek, a zatem i jedną podstawę do wypłacania świadczenia.
- Sprzedaż auta użytkowanego w firmie będącego środkiem trwałym i nie będącego środkiem trwałym. Jak to wygląda w PIT?
Jeśli sprzedajesz składnik majątku, to środki uzyskane z tego tytułu są Twoim przychodem z działalności, więc muszą być opodatkowane w ten sam sposób co Twoja działalność.
Natomiast sprzedaż osobistych rzeczy nie powoduje konieczności wykazywania tego w działalności.
- Siedziba mojej firmy jest zarejestrowana w mieszkaniu. Czy mogę wziąć czynsz w koszty?
Jeśli wykorzystujesz własne mieszkanie w części do wykonywanej działalności, to możesz procentowo wyliczyć użytkowaną powierzchnię do powierzchni całego mieszkania i w takim samym % w kosztach działalności umieszczać koszty mieszkania.
- Chcę zmienić program księgowy, wydrukowałam wszystkie faktury i KPIR, ZUS. Czy muszę przechowywać jeszcze w elektronicznym formacie?
Większość programów ma możliwość podglądu tego, co zostało do tej pory zrobione, więc może i Twój będzie miał. Nie spotkałam się z takim przepisem, który mówiłby, że trzeba jeszcze elektronicznie przechowywać tego typu dokumenty.
- Na jakiej stronie najlepiej sprawdzać aktualne przepisy?
Na https://dziennikustaw.gov.pl/DU codziennie publikowane są rozporządzenia, które weszły w życie.
Polecam obserwowanie SM fajnych biur rachunkowych albo doradców podatkowych. Teraz, gdy mamy dostęp do informacji na bieżąco, dostajemy sygnały, że coś może się zmienić, zanim będzie to miało miejsce.
- Osoba na ryczałcie w 2021 i 2022 może zmienić na KPIR od lipca? US kwestionuje, że nie może.
To już należałoby sprawdzić z innym urzędem albo z Krajową Informacją Podatkową.
Być może wystąpiło tu jakieś niedopowiedzenie albo nieporozumienie. Może Pani w US miała na myśli jakąś konkretna sytuacje. Warto weryfikować informacje w kilku miejscach.
- Czy żeby prowadzić biuro rachunkowe trzeba mieć skończone studia, mieć wykształcenie wyższe, czy należy zdać tylko jakiś egzamin? Pytam od strony prawnej kto może prowadzić biuro rachunkowe i usługi księgowe nie chodzi mi o zdobycie doświadczenia tylko formalności.
Z formalnego punktu widzenia aktualnie nie trzeba spełniać dodatkowych wymogów aby prowadzić biuro. Zawód księgowy został już jakiś czas temu uwolniony od reglamentacji w tym zakresie.
- Czy biuro księgowe może doradzać? Podobno prawo mówi, że nie może doradzać. Tak mówi moja księgowa.
Twoja księgowa ma racje, ale powiedzmy sobie najpierw o tym, co to jest doradztwo. Doradztwo to z definicji „udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”. Chodzi oczywiście o konkretny sposób działania, to typowe „zrób tak i tak”.
Jeśli masz jakąś zagwostkę podatkową i nie wiesz, czy dane rozwiązanie jest prawidłowe, warto skorzystać wtedy z usług doradcy podatkowego, aby rozwiał Twoje wątpliwości.
- Czy przysługuje mi ulga za terminową zapłatę podatku?
Za terminowe opłacanie podatków pobranych na rzecz budżetu państwa (czyli podatek dochodowy od osób fizycznych) przysługuje wynagrodzenie, które wynosi 0,3% tej kwoty.
Informacje o pobieranych i zapłaconych podatkach wykazuje się w rocznej deklaracji PIT-4R. Samemu powinno się obliczyć i wykazać tę kwotę.
- Czy jeśli pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę, to czy może być mu potrącona pożyczka z banku? Jeśli pracownik podpisał zgodę przy zawieraniu umowy z bankiem. Czy przedsiębiorca musi dostać dodatkowe oświadczenie o potrącaniu tej kwoty? Jeśli tak, to jakie?
Pracodawca może, ale nie musi dokonywać takich potrąceń. To nie jest jego obowiązek a jedynie dobra wola. Jeśli pracownik wyraził taką wolę na piśmie (najlepiej również u swojego pracodawcy, aby uniknąć oszustwa) to kodeks nie zabrania takich potrąceń. Powinno się sporządzić zgodę, w której będzie wyszczególnione, w jakiej kwocie będzie potrącenie, na jak długo itd. Jak najbardziej konkretnie, aby pracownik wiedział, na co się zgadza. W każdej chwili może również taką zgodę odwołać.
- Ktoś nadpłaca ZUS na ryczałcie, bo wie, że przekroczy próg. Od przychodów odlicza się zapłacone czy z DRA?
Od zawsze można było odliczać zapłacone składki, a nie należne. Głównie dlatego żeby nie odliczać czegoś, co nie zostało zapłacone.
Dawniej było prościej, bo były dwa konta i wiadomo było co szło na składkę społeczną a co na zdrowotną. Teraz jest zupełnie inaczej. Nie przewidzisz z góry, jaka składka zdrowotna Cię spotka w następnym miesiącu. ZUS już nie patrzy na nadpłaty tak przychylnie i wszelkie dokonane na naszym koncie bierze na poczet zobowiązań wobec składki zdrowotnej.
Nie ryzykowałabym teraz odliczania.
- Płaciłam wyższą składkę zdrowotną, a 31.07 zamknęłam działalność. Jak rozliczyć nadpłatę?
Aby ZUS zwrócił Ci nadpłatę należy złożyć wniosek o zwrot na druku RZS-P, czyli wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek.
Można to zrobić poprzez ZUS PUE, w placówce albo pocztą.
Chcesz posłuchać całość LIVE? Zapraszam Cię tutaj. Obserwuj mnie na IG po więcej treści z tematyki księgowości.