#ZapytajKsięgową 12.10.2022 r.

Kolejne spotkanie w ramach serii #ZapytajKsięgową za nami! O co pytaliście mnie podczas tej transmisji LIVE? Tym razem rozmawialiśmy o tym, czy karta podatkowa znika na zawsze, kiedy należy pilnować progów podatkowych prowadząc działalność, jak rozliczać dropshipping oraz czy księgowa nigdy się nie myli. Zapraszam!

 1. Moje dzieci mają rentę rodzinną. Czy w 2023 r. dostaną już PIT-y na swoje imię i nazwisko? 

To zależy od tego, czy:

 • Dzieci są pełnoletnie. W takim przypadku otrzymają już PIT-y z ZUS na własne dane. Jeśli nie mają one dodatkowych dochodów, ZUS rozliczy dokumenty za nich. W przeciwnym razie muszą je dołączyć do swojego zeznania na PIT-36 albo PIT-37.
 • Dzieci są niepełnoletnie – organ rentowy wystawia PIT-40/11A na rodzica. 
 1. Czy sprzedaż produktów elektronicznych takich jak nagrania medytacji, e-booki podlega zwolnieniu z VAT do limitu 200 tys. zł?

Tak. Określa to art. 113 ustawy o VAT mówiący o zwolnieniu podmiotowym 

 1. Jak odliczyć ulgę na dzieci na JDG, będąc na ryczałcie? Współmałżonek obecnie nie pracuje.

Jeśli dochody są uzyskiwane tylko z działalności opodatkowanej na ryczałcie, to nie ma możliwości odliczenia w PIT-28 ulgi na dziecko. Taką ulgę daje jedynie rozliczanie dochodów na zasadach ogólnych. 

 1. Do kiedy obowiązuje sprzedaż owoców i warzyw ze stawką 0% VAT? 

Do 31 grudnia 2022 r. 

 1. JDG, usługi kosmetyczne na karcie podatkowej. Karta znika, na co najlepiej przejść? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Co myślisz? Jak to widzisz?

Kto powiedział, że karta podatkowa znika? Jaką ustawą, przepisem, zmianą zostało to określone. Z tego, co się orientuję, to żadną. Nowi przedsiębiorcy nie mogą już wybrać karty podatkowej, aktualni przedsiębiorcy nie mogą zmienić formy opodatkowania na kartę podatkową. Jednak Ci, którzy są na karcie podatkowej, mogą ją kontynuować.

Nie wiem, jakie zmiany musiałyby zajść i jakie musiałoby być uzasadnienie, aby zlikwidować ją całkowicie. Już ograniczyli ją do maximum. Teraz będą czekać aż wymrą wszyscy, którzy na karcie jeszcze zostali. 😉 

 1. Jestem na etacie, prowadzę działalność, czym muszę pilnować progów podatkowych? 

To zależy, jaką formę opodatkowania stosujesz. Na podatku liniowym progu podatkowego nie trzeba pilnować, bo jest stały i wynosi 19%.

Na ryczałcie również nie, bo taką działalność rozliczamy osobno i etat osobno. 

Na zasadach ogólnych jak najbardziej, bo po przekroczeniu 120 tys. zł wskakujesz w II próg podatkowy – szczególnie że łączy się w zeznaniu rocznym działalność z umową o pracę. 

 1. Jaki podatek dochodowy wybrać i jak rozliczyć VAT z dropshippingu? 

Podatek dochodowy należałoby wybrać, analizując sytuację, w jakiej znajduje się przedsiębiorca. Czy skupia się, aby tanio kupić drogo sprzedać, czy tylko pośredniczy w sprzedaży czy ma większe koszty typu magazyn, wysyłka, produkcja produktów itd. 

Od zawsze wiadomo, że przy niskich kosztach warto wybrać ryczałt, a przy wyższych zasady ogólne lub podatek liniowy. 

VAT w sprzedaży rozliczasz tak samo jak każdy inny. Jeśli już jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT, to naliczasz VAT do swoich produktów i odliczasz VAT ze zrobionych zakupów, które mogą być KUP. 

VAT rozliczasz zawsze tak samo bez względu na to, jaką formę opłacania podatku dochodowego wybierzesz. 

 1. Zawieszenie JDG – czy trzeba wysyłać puste JPK? 

Nie. W czasie zawieszenia nie ma obowiązku wysyłania JPK. Chyba że jest to JPK za poprzedni miesiąc, w którym firma jeszcze nie była zawieszona. 

 1. Fundusz pracy na składkach preferencyjnych. Kiedy trzeba płacić? 

Na preferencyjnym ZUS-ie, tym od postawy 903 zł, nie płacimy funduszu pracy, jeśli przedsiębiorca płaci składki tylko za siebie. Płacisz go za pracownika, gdy jego wynagrodzenie wynosi minimum najniższą krajową.

Podobnie jest na mały ZUS + gdy podstawa składek społecznych wynosi 3010 zł i więcej, wtedy płacisz za siebie fundusz pracy. Jeśli mniej, to nie płacisz. 

 1. Czy jako księgowej zdarzają ci się błędy i pomyłki?

Oczywiście, że tak. Wydaje mi się, że jeszcze się taki nie urodził co by nie popełniał błędów. 

Praca księgowa jest stresująca, wymaga dużego zaangażowania, skupienia, uwagi. A my jesteśmy tylko ludźmi. Zdarza mi się panikować i w popłochu poprawiać coś, co nie powinno być poprawiane, bo sama wątpię czasem w siebie. Czasem zdarzy mi się popełnić czeski błąd i napisać 98 zamiast 89. 

Sęk w tym, aby poprawiać swoje błędy, przyznawać się do nich, rozmawiać z innymi o nich i np. zadzwonić do Urzędu skarbowego z zapytaniem, co zrobić, gdy się taki błąd popełniło. Nigdy jeszcze nie zostało to źle odebrane, nigdy nie została nałożona za coś kara. Powinniśmy poprawiać swoje błędy do czasu, aż wszystko będzie dobrze i prawidłowo. 

 1. Jestem instruktorką fitness od niedawna. Prowadzę zajęcia 1 x w tygodniu. Czy muszę coś zgłaszać? 

To zależy tak naprawdę od tego, na czym polega wasza współpraca. Np. klub, w którym prowadzisz te zajęcia, może zgłosić cię jako swojego pracownika, możesz zawrzeć z nim umowę o pracę lub zlecenie na prowadzenie takich zajęć. 

Możesz też z nimi współpracować jak przedsiębiorca i rozliczyć prowadzenie takich zajęć w działalności nierejestrowanej. Wtedy wystarczy, że wykażesz to w zeznaniu rocznym, a w ciągu roku nie trzeba jej nigdzie zgłaszać. 

 1. Pytanie o sposób twojej pracy. Czy tak jest, że cała robota w twojej branży skupia się na kilku ostatnich dniach przed terminem wysłania wszystkiego do urzędu? 

Czasem tak jest. Na pewno jest ona bardziej wzmożona w terminie zbliżającego się deadline’u, bo są pewne terminy, których nie można przekroczyć albo których nie powinno się przynajmniej. 

Do 25-go księgowa musi wysłać JPK-VAT do urzędu skarbowego, do 20-go musi rozliczyć podatek dochodowy i wysłać DRA do ZUS. 

Czasem, nie ze swojej winy, zostawiamy wszystko na ostatnią chwilę, ale właściwie z własnego wyboru, bo niekiedy zdarza się, że na coś jeszcze czekamy, że coś jeszcze należy sprawdzić, że sytuacja jest dynamiczna i może powodować, że jak się pospieszymy to będziemy poprawiać, bo coś jeszcze może zostać odesłane. 

Zobacz teraz całość transmisji LIVE na IG:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart