Działalność nierejestrowana – czyli jak rozpocząć swój biznes bez formalności?

Działalność nierejestrowana to bardzo popularny temat zarówno wśród osób, które chcą dorobić do wypłaty, jak i myślących o własnej firmie. Nic dziwnego – to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala sprawdzić swoje możliwości, a do tego jest dość proste w prowadzeniu i pozbawione wielu formalności na początku biznesowej drogi.

Co musisz wiedzieć, żeby legalnie prowadzić działalność nierejestrowaną? Kiedy musisz przejść oficjalnie na własną firmę? Jakie przepisy Cię obowiązują? Czytaj dalej!

Jak założyć i gdzie zgłosić działalność nierejestrowaną?

Jedną z zalet prowadzenia działalności nierejestrowanej jest to, że nie musisz jej nigdzie zgłaszać. Nie obchodzą Cię żadne wpisy do CEIDG, zakładanie rachunków firmowych czy comiesięczne daniny… tfu, wpłaty do ZUS–u. Po prostu działasz i już!

Jakie są ograniczenia w prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

 1. Musisz być osobą fizyczną.
 2. Nie wykonywałeś_aś działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy.
 3. Są takie formy działalności, które nie mogą funkcjonować w formie nierejestrowanej. Należą do nich takie, które:
 • wymagają zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej, np.
  • ochrona osób lub mienia,
  • sprzedaż alkoholu,
  • organizacja imprez turystycznych,
  • usługi detektywistyczne,
  • zbieranie odpadów,
 • znajdują się w  przepisach jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy – prawo przedsiębiorców, np.
  • pośrednictwo ubezpieczeniowe, w tym wykonywanie czynności agencyjnych (zgodnie z ustawą o dystrybucji ubezpieczeń)
  • usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych (zgodnie z ustawą o rachunkowości).

Ja ze swoimi usługami księgowymi nie mogłabym mieć działalności nierejestrowanej, ale jeśli tworzysz własną biżuterię lub oferujesz usługi audytów stron internetowych – śmiało! Próbuj swoich sił, a być może wkrótce rozwiniesz coś niezwykłego.

Jakie są limity na działalności nierejestrowanej i co w przypadku przekroczenia?

Kwota limitu corocznie się zmienia, ale dość łatwo ją zapamiętać. Od 1 lipca 2023 r. wynosi ona 75% wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Warto podkreślić, że dotyczy to okresu miesięcznego, czyli w każdym miesiącu możesz zarobić maksymalnie tyle, ile wynosi limit w danym roku.

Zatem w 2023 roku 75% z 3600 zł brutto wynosi dokładnie 2700 zł kwoty limitu. 

Gdy w 2024 roku kwota minimalnej krajowej wzrośnie do 4242 zł brutto, limit działalności nierejestrowanej będzie wynosił dokładnie 3181,50 zł.

Co ważne, do kwoty limitu nie są wliczane koszty prowadzenia działalności. Oczywiście możesz je rejestrować (bo zmniejszą Twój podatek od przychodów, ale o tym za chwilę), jednak nie zmniejszają one limitu przychodu. Zatem jeśli wartość Twoich faktur w miesiącu przekroczy 2700 zł, masz 7 dni na zarejestrowanie działalności w CEIDG.

Czy muszę wystawiać faktury na działalności nierejestrowanej?

Najważniejszym dokumentem podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej będzie dla Ciebie ewidencja przychodów. To zapis wszystkich wykonanych sprzedaży lub usług w danej kwocie oraz poniesionych kosztów działalności. Tutaj nie ma na szczęście nic skomplikowanego, bo wystarczy spisanie wszystkiego na kartce lub prosty arkusz kalkulacyjny z wypisanymi kwotami.

Jako osoba fizyczna nie musisz wystawiać rachunków ani faktur, jednak na prośbę klienta masz obowiązek wydać taki dokument. Ja zachęcam do wystawiania faktur mimo wszystko, bo dzięki temu:

 • masz dokument potwierdzający swoją działalność;
 • zachowasz większy porządek w ewidencji przychodów;
 • nauczysz się tej umiejętności na przyszłość, gdy już oficjalnie przejdziesz na działalność.

Na szczęście w internecie znajdziesz dziś wiele programów do wystawiania faktur (nawet bezpłatnych, tylko do pewnych limitów), które są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy odpowiednio wypełnić tabelki, wpisać e–mail klienta i gotowe – dokument sam się tworzy i wysyła.

Jak rozliczyć przychody z działalności nierejestrowanej?

To, co ważne podczas prowadzenia jakiejkolwiek działalności, to zorientowanie się we wszystkich podatkach i zobowiązaniach dotyczących Twojej branży. 

Mimo iż oficjalnie nie widniejesz w CEIDG, tak jak zwykłych przedsiębiorców w niektórych przypadkach może obejmować Cię np. VAT czy kasa fiskalna. W większości prawdopodobnie nie będziesz musiał_a tego rozliczać, ale lepiej dmuchać na zimne.

Co natomiast z rozliczeniem rocznym przychodów z działalności nierejestrowanej? Tutaj jest to bajecznie proste. Jedynie, o czym musisz pamiętać, to fakt, że rozliczasz się PIT-36, a nie 37 jak do tej pory. Znajdziesz tam odpowiednią rubrykę o nazwie „działalność nierejestrowana” – wpisujesz tam zarobioną kwotę przez cały rok i gotowe.

Jaka obejmuje Cię kwota opodatkowania w ramach działalności nierejestrowanej? Działalność nierejestrowaną liczymy na skali podatkowej, czyli 12% do 120 000 zł. Możesz skorzystać ze wszystkich ulg i form rozliczeń jak przy PIT-37. Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, nadal możesz to robić.

Czy mogę mieć kontrolę z Urzędu Skarbowego podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej?

I tak, i nie. W zależności od tego, jaki jest przedmiot kontroli. Działalność nierejestrowana nie może być sprawdzana pod kątem prawa przedsiębiorców, ale na podstawie ustawy o PIT, VAT jak najbardziej. 

Dlatego warto skrupulatnie wypełniać wszystkie dokumenty, faktury i ewidencję sprzedaży, aby w razie czego mieć pod ręką wszelkie dowody na prawidłowe prowadzenie swojej działalności nierejestrowanej.

Działalność nierejestrowana na bezrobociu – czy to się ze sobą nie gryzie?

Do tej pory nie wolno było dorabiać na podstawie żadnej umowy, aby utrzymać status bezrobotnego. Co w przypadku działalności nierejestrowanej? Okazuje się, że… można!

Jedynym ograniczeniem jest limit, który w tym przypadku nadal wynosi 50% przychodów. Czyli w 2023 roku możesz zarobić maksymalnie 1800 zł miesięcznie, aby zachować wszelkie prawa osoby bezrobotnej.

Tak czy inaczej, uważam, że to bardzo dobry krok. Zezwolenie na działalność nierejestrowaną podczas bezrobocia może pomóc szybciej zmienić ten stan i lepiej wspiera pojedynczą przedsiębiorczość. Jeśli zatem jesteś w takiej sytuacji – działaj śmiało!

Dowiedz się wszystkiego o działalności nierejestrowanej i bądź na bieżąco dzięki Przedsiębiorczej Ekipie!

Czy wszystkie usługi mogą działać w ramach działalności nierejestrowanej? Jakie branże potrzebują kasy fiskalnej? Ile będą wynosić limity w przyszłości? Jak prawidłowo wyliczyć podatek z działalności nierejestrowanej?

Pytań tak wiele, że można by na ten temat napisać książkę, którą należałoby regularnie uaktualniać. Zamiast tego mam dla Ciebie coś lepszego – Przedsiębiorczą Ekipę!

To mój nowy projekt dla przedsiębiorców, w którym wspólnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem biznesowym. Otrzymasz tam nie tylko potrzebne informacje księgowe ode mnie, ale i również wszelkie tipy i porady dotyczące prowadzenia działalności od pozostałych członków.

Do tego planuję regularne szkolenia, spotkania na żywo, praktyczne materiały dydaktyczne w formie e-booków i produktów cyfrowych i wiele więcej! Wszystko po to, abyś bez stresu i z otwartą głową zaczął_ęła działać w kierunku spełniania własnych biznesowych marzeń.

Dołącz teraz do najlepszej przedsiębiorczej społeczności w internecie i odważ się wreszcie na własny biznes! Kliknij i dowiedz się więcej na ten temat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart