#ZapytajKsięgową 27.07.2022

Masz do mnie pytanie? Zadaj mi je na IG albo wyślij e-mailem!

 • Dodatkowa umowa do umowy o pracę dla pielęgniarki. Lepiej na umowę zlecenie czy kontrakt na własnej działalności? 

To wszystko zależy od Twojej sytuacji życiowej. Jeśli to Twoja pierwsza taka umowa, to myślę, że nie ma co od razu  zakładać działalności. Raczej zalecam umowę zlecenie i sprawdzenie, czy to coś na dłużej, czy jednorazowa akcja (gdy kończysz UZ nic się nie dzieje, natomiast przy JDG musisz albo kontynuować działalność, albo zamknąć/zawiesić, przy czym stracisz część przywilejów na start na 5 lat). 

Pamiętaj, że jeśli masz umowę o pracę na minimum najniższą krajową (czyli 3010 zł brutto w 2022 r.), z umowy zlecenia będziesz odprowadzać tylko składkę zdrowotną — podobnie jak na działalności. Obie formy opodatkowane są w zeznaniu rocznym tym samym 12% podatkiem, więc kosztowo może wszystko wyjść podobnie. 

 • Jak odliczyć leasing samochodu osobowego na firmę? Odliczam 50% VAT, a w koszty kwotę netto + 50% nieodliczonego VAT-u? 

Właśnie tak. Chyba że samochód zostanie zgłoszony do Urzędu Skarbowego jako pojazd wykorzystywany wyłącznie do działalności na druku VAT-26 – wtedy możesz odliczyć 100% VAT-u i 100% kwoty netto. 

 • Gdzie zdobyć doświadczenie w księgowości? Wszyscy patrzą głównie na lata praktyki. 

Na ten temat mogę się wypowiadać tylko z własnego doświadczenia, ale muszę przyznać, że to naprawdę bardzo dobre pytanie!

Zamiast inwestować kilka tysięcy i kilka miesięcy w kursy i szkolenia podstaw rachunkowości, księgowości itp., może warto zainwestować np. miesiąc swojej pracy i czasu, aby zahaczyć się w biurze i pokazać im, jak bardzo niezbędna jesteś w ich firmie. Doświadczenie nadal jest w cenie.

Będąc tuż po studiach i nie mając nic do stracenia poszłam do biura rachunkowego z zapytaniem, czy akurat nie szukają kogoś do pomocy. Usłyszałam w odpowiedzi, że chętnie, bo ktoś by się przydał, ale nie mają pieniędzy na utworzenie nowego etatu. Wtedy zaproponowałam im, że będę dla nich pracować za darmo, ale finalnie umówiliśmy się na staż za niewielkie wynagrodzenie. To było 10 lat temu, więc też inne czasy i warunki. Byłam człowiekiem od wszystkiego i bardzo pasowała mi ta funkcja, bo poznałam pracę biura od podstaw i na wszystkich polach.

Umawiałam spotkania, przyjmowałam dokumenty, układałam wszystko w odpowiedniej kolejności i z czasem moje obowiązki były coraz szersze i robiłam coraz to nowe rzeczy. Po 2-3 miesiącach otrzymałam propozycję zatrudnienia, bo „nie wyobrażają już sobie funkcjonowania beze mnie”. A ja doskonale wiedziałam, że to jest moje miejsce, a księgowość to jest to, co chcę w życiu robić. 

 • Czy muszę zakładać działalność (udzielanie korepetycji), jeśli przekroczę połowę płacy minimalnej? 

Post o korepetycjach znajdziesz na moim Instagramie, więc zapraszam Cię tutaj! Jednak krótko podsumowując temat:

Udzielanie prywatnych lekcji (korepetycji) we własnym domu lub w domu ucznia nie jest traktowane przez ustawodawcę jako działalność gospodarcza, jeśli są spełnione następujące warunki: 

 • odbywa się to bez planu, okazjonalnie, przypadkowo;
 • wykonywane jest bez ciągłości i doraźnie; 
 • wykorzystujesz do tego własną wiedzę i umiejętności;
 • nie ponosisz odpowiedzialności za rezultat;
 • nie zatrudniasz do tego pracowników. 

W takim przypadku na udzielanie korepetycji nie trzeba zakładać działalności. Możesz spisywać, ewidencjonować sobie zarobione środki i wykazać je w zeznaniu rocznym w wierszu „Inne źródła”. 

 • Różnice kursowe – czy liczyć, jeśli wpłynęły środki w PLN na konto złotówkowe, ale kwota na fakturze była inna niż ta, co przyszła? 

Oczywiście, że tak. Różnice kursowe powstają właśnie, wtedy gdy wartość z faktury jest inna niż wartość rzeczywista po przewalutowaniu na złotówki. 

Po stronie sprzedaży bierzemy pod uwagę datę wystawienia faktury oraz datę dokonania płatności. Spotkać się możesz wtedy z dwoma przypadkami:

 • Dodatnia różnica – kiedy wartość z faktury sprzedaży x kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury jest niższa niż wartość z faktury x kurs NBP poprzedzający dzień zapłaty. Wtedy ta różnica jest naszym przychodem.
 • Ujemna różnica –  kiedy wartość z faktury sprzedaży x kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury jest wyższa niż wartość z faktury x kurs NBP poprzedzający dzień zapłaty. Wtedy ta różnica jest naszym kosztem.
 • Czy to prawda, że ZUS wydał oświadczenie o braku możliwości odliczania składki ZUS? 

Chodzi tutaj o komunikat opublikowany przez ZUS z dnia 21.07.2022, który znajdziesz tutaj: https://www.zus.pl/-/informacja-w-sprawie-sk%C5%82adki-zdrowotnej?redirect=%2F&fbclid=IwAR2YFHtQkYNetePCyrEbZhN_e663An7V6M_mdjRxPrLhfeZ7khN06BVUseU

I przyznam szczerze, że nie ma w nim nic, co by mnie jakoś specjalnie zaskoczyło. Przepisy, które weszły od 1 lipca 2022 roku jasno określały, że będzie można odliczyć od przychodu zapłacone składki ZUS lub wrzucić je w koszty, aby obniżyć przychód/dochód do opodatkowania. 

Urząd Skarbowy nie jest ustawodawcą przepisów w ZUS ani na odwrót, więc zawsze przepisy tych dwóch organów należy rozpatrywać osobno. 

Przychód/dochód do opodatkowania to nie to samo co podstawa dochodu do wyliczenia składki zdrowotnej, a przynajmniej nie we wszystkich przypadkach. 

U osób rozliczających się poprzez ryczałt można obniżyć przychód do opodatkowania o 50% zapłaconej składki zdrowotnej. Co oznacza, że podatek ryczałtowy zapłacą od mniejszej kwoty. 

Niestety kwota ta nie zmienia wartości przychodu do wyliczenia progów składki ZUS. Zatem 50% zapłaconej składki społecznej nie zmieni przychodu całościowego do wyliczenia składek ZUS u ryczałtowca. 

U podatnika, który rozlicza się podatkiem liniowym jest podobnie. Jeśli odliczy on zapłacone składki zdrowotne (do limitu 8700 zł) od dochodu, to pomniejszy tym jedynie dochód do opodatkowania. Natomiast jeśli wrzuci go w koszty tak, aby widniał w Książce Przychodów i Rozchodów jako konkretna pozycja, to pomniejszy nie tylko dochód do opodatkowania, ale i dochód, który stanowi podstawę do wyliczenia składki zdrowotnej. 

Ryczałtowcy nie odliczają kosztów, dlatego nie mają takiej możliwości. 

 • Mam kasę fiskalną on-line. Czy muszę przechowywać paragony i raporty przez 5 lat i robić ksero, aby było na nich coś widać? 

Te paragony i raporty, które są wysyłane elektronicznie, np. raporty dobowe, już nie muszą być drukowane i przechowywane. Natomiast te, które są wydrukowane dobrze jest zrobić ich ksero, aby zachować je w jak najlepszej formie i przechowywać przez 5 kolejnych lat licząc od końca roku, w którym zostały wykonane.

Dobrze jest też sprawdzić, jakie funkcje ma kasa fiskalna on-line i czy daje możliwość przechowywania danych. 

Całego nagrania możesz posłuchać tutaj. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *