#ZapytajKsięgową 17.08.2022

O czym przeczytasz w tym wpisie? Znajdziesz informacje o tym, czy możecie rozliczyć się jako małżeństwo już w tym roku podatkowym, jeśli braliście ślub w ciągu roku, czy lepsza jest DG na ZUS czy KRUS, jaka umowa bardziej opłaca się pracodawcy i kiedy odlicza się podatek przy NDG. Zapraszam!

  1. Ślub w lipcu 2022 – czy możemy PIT za 2022 rozliczyć wspólnie? Jedno z nas ma dodatkowo NDG.

Tak. Nic nie stoi na przeszkodzie. Możecie rozliczyć się wspólnie, nawet jeśli zawarliście związek w trakcie roku, pod warunkiem że macie wspólność majątkową. 

  1. Sprzedaż auta będącego środkiem trwałym i nie a VAT. Jak to zrobić? 

Jeśli coś jest środkiem trwałym w firmie, czyli majątkiem firmy i jesteś podatnikiem VAT, to podczas sprzedaży takiego elementu majątku naliczamy VAT i sprzedajesz to na fakturę. 
Natomiast w przypadku, gdy coś nie jest majątkiem naszej firmy, tylko własnym, możesz sprzedać to prywatnie, na umowę kupna-sprzedaży i nie naliczasz VAT-u z działalności do tej sprzedaży. 

  1. Czy firmę bardziej opłaci się otwierać na KRUS-ie czy ZUS-ie? Gdzie płaci się mniej? 

KRUS to ubezpieczenie społeczne rolników. Może je opłacać rolnik, jego małżonkowie oraz pracująca rodzina po spełnieniu określonych warunków. 
Od zawsze KRUS był dużo mniejszy niż ZUS, nie wymaga on wysyłania co miesiąc deklaracji, a opłaty są dokonywane kwartalnie. 

  1. Jaka jest różnica pomiędzy małą a dużą księgowością? 

Mała księgowość to prowadzenie Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów w sposób uproszczony. Czasem podatnik może rozliczać w ten sposób sam siebie bez pomocy biura rachunkowego. 
Prowadzenie dużej księgowości jest bardziej czasochłonne i skomplikowane. Wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej księgowej lub pomocy biura rachunkowego. Na pełnych księgach ewidencjonuje się wszelkie ruchy firmy, transakcje gotówkowe i bezgotówkowe. 

  1. Dostałam L4 ciążowe. Czy muszę zawiesić firmę? Brak pracowników. Co, jeśli nie zawieszę? Jakie są obowiązki? 

Nie ma takiej potrzeby, aby w czasie L4 zawieszać firmę. 
L4 otrzymujesz na czas niezdolności do pracy. W związku z tym nie możesz w czasie zwolnienia lekarskiego świadczyć żadnych usług, dzięki którym uzyskałabyś przychód. Zrekompensować ma Ci to zasiłek chorobowy, który dostaniesz na ten czas. 
Jeśli masz umowy albo inne zobowiązania, które nie pozwalają Ci zawiesić działalności, to może ona w tym czasie nadal funkcjonować. Trzeba tylko pamiętać, aby składać deklaracje do ZUS i opłacać składkę zdrowotną, która należy się ZUS-owi, nawet gdy nie zarabiamy.

  1. Co bardziej opłaca się dla pracodawcy umowa zlecenie czy umowa o pracę? 

Zlecenie zapewne wiąże się z mniejszymi kosztami dla firmy. Nie kierujemy pracowników na badania lekarskie, nie wykonujemy im szkoleń BHP. Nie ma płatnych urlopów, okresu wypowiedzenia czy ewidencjonowania czasu pracy.  Pracownik jest rozliczany za wykonaną pracę, a nie za przesiedziane „dupogodziny”.
Warto jednak przy podejmowaniu decyzji o podpisywanej umowie zastanowić się, jaki ma być dokładnie jej zakres, czy zlecane prace mogą być rozliczone umową zlecenie, czy jednak powinna to być umowa o pracę. 

  1. Od czego zacząć, żeby otworzyć własne biuro? Jak dużo doświadczenia potrzebuje? 

Wydaje mi się, że na tyle, aby wiedzieć, że jesteś odpowiednią osobą, która może pomóc ludziom w rozwijaniu ich firmy nie wyrządzając przy tym krzywdy w postaci narażania ich na straty finansowe. 
Nie chodzi oczywiście o pomyłki, bo te zdarzają się najlepszym. Uważam, że potrzebujemy dobrych ludzi, którzy biorą odpowiedzialność za swoje czyny, starają się wykonywać swoją pracę z należytą starannością i uważnością, a w razie pomyłki naprawiają swój błąd, aby nie generować więcej stresu.

  1. Czy przy nierejestrowanej działalności muszę odliczyć podatek dochodowy przy PIT? 

Na działalności nierejestrowanej nie opłacasz comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. W związku z tym nie odliczasz niczego w zeznaniu rocznym. 
Wykazujesz osiągnięte przychody i koszty, a następnie łączysz je w zeznaniu z przychodami z innych źródeł. 
Więcej szczegółów na temat działalności nierejestrowanej znajdziesz w moim webinarze o tutaj -> Zaprzyjaźnij się z działalnością nierejestrowaną

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart