Etat, działalność i L4

Jednoczesna praca na etacie oraz prowadzenie własnej działalności gospodarczej często spędza sen z powiek przedsiębiorcy.
Nie bardzo wie jak to wszystko pogodzić, co kiedy powinien zgłosić, komu i jak zachować się gdy jest chory i musi iść na L4.

Aby zrozumieć jak to wszystko wygląda musimy zacząć od początku.
L4 określa naszą niezdolność do pracy z jakiś określonych przyczyn i przez pewien czas.
Jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę na kwotę równą lub wyższą od minimalnego wynagrodzenia składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe odprowadza za nas pracodawca, więc to do niego będziemy zgłaszać niezdolność do pracy popartą zaświadczeniem L4. I to od niego będziemy otrzymywać zasiłek w czasie choroby.

Zatrudnienie na kwotę nie mniejszą niż najniższa krajowa powoduje, że z własnej działalności gospodarczej opłacamy tylko obowiązkowe składki zdrowotne. W związku z tym nie jesteśmy objęci składkami społecznymi czyli ubezpieczeniem chorobowym. Dlatego z tytułu prowadzenia działalności nie otrzymamy dodatkowego zasiłku.

Oczywiste jest, że skoro niezdolność do pracy na etacie, to również niezdolność do prowadzenia własnej działalności. W związku z tym niezalecane jest wystawianie w tym czasie faktur za swoje usługi lub wykonywanie działań związanych z działalnością. Podczas zwolnienia lekarskiego nie można wykonywać żadnej pracy zarobkowej.
Możliwe jest oczywiście zawieszenie swojej działalności na czas niezdolności do pracy, lub przekazanie pełnomocnictwa komuś, kto będzie wykonywał nasze obowiązki za nas, np. pracownikowi.

Założeniem L4 jest odzyskanie zdolności do pracy, więc dbajmy o siebie w tym czasie szczególnie dobrze. Ale nie zapominajmy też o dbaniu o siebie na co dzień.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart