Prowadzenie własnej firmy a zwolnienie lekarskie

Każdorazowo podczas zakładania własnej działalności gospodarczej należy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych aby rozpocząć odprowadzanie składek na ubezpieczenie z tytułu nowego przychodu.
To od nas zależy czy zgłosimy się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a od tego zależy czy otrzymamy jakąś pomoc z ZUS w razie ewentualnej niedyspozycji przedsiębiorcy. Ale wszystko po kolei.

Przedsiębiorca który decyduje się na skorzystanie z Ulgi na Start na początku prowadzenia swojej działalności musi pamiętać o tym, że nie podlega w tym czasie ubezpieczeniom społecznym. Odprowadza z tytułu swojej działalności jedynie składkę zdrowotną. A ubezpieczenie chorobowe jest częścią ubezpieczenia społecznego. W związku z tym podczas korzystania z Ulgi na start nie jesteśmy objęci żadną ochroną w przypadku choroby czy zwolnienia. W tym czasie nie będzie też nam przysługiwał żaden zasiłek chorobowy.

Sytuacja ta nieco zmienia się gdy korzystamy już z preferencyjnego ZUSu i opłacamy co miesiąc z tytułu własnej działalności składkę społeczną z chorobowym oraz składkę zdrowotną (w 2020 roku suma składek wynosiła 609,14 zł).
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe przy preferencyjnym ZUS wynosi 780 zł. Łatwo można policzyć, że 80% tej kwoty to nasz zasiłek chorobowy za cały miesiąc chorowania. Jeśli chorujemy krócej np 7 dni możemy przyjąć następujący wzór (780 zł : 30 dni) x 7 dni choroby x 0,8
Jedynie w przypadku zwolnienia związanego z ciążą wypłacany jest nam 100% podstawy wymiaru składki.
Od 2021 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe wynosi 840 zł

Gdy nasze przychody przekraczają 120 000 zł i przechodzimy na duży ZUS (jeśli nie przekraczają możemy opłacać Mały ZUS plus) nasza podstawa wymiaru składek rośnie aż czterokrotnie do kwoty 3155,40 (w 2021 roku). Co za tym idzie podczas tej same tygodniowej choroby możemy liczyć na zasiłek w wysokości 589 zł.

Od strony technicznej aby otrzymać zasiłek chorobowy należy zgłosić się do ZUS z wnioskiem o wypłatę takiego świadczenia ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłków z automatu. Takie zgłoszenia dokonuje się na druku Z-3b lub ZAS-53. Znajdziemy je na stronie ZUS do pobrania lub możemy wypełnić je z poziomu ZUS PUE.

Oczywiście warunkiem przyznania świadczeń jest opłacanie składek w terminie, a najlepiej przed terminem tak, aby księgowały się w terminie na koncie ZUS. Czasem nawet jednodniowe różnice w płatności składek mogą powodować że ZUS odmówi nam wypłaty świadczenia tłumacząc iż wyrzucił nas z ubezpieczenia chorobowego. Pozostaje nam w tym momencie jedynie złożyć podanie o niewyrzucanie z chorobowego z uzasadnieniem z jakich powodów nie były te płatności robione na czas. Z doświadczenia wiem, że takie działania pozwalają na uzyskanie przychylności Zakładu Ubezpieczeń.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart