Działalność nierejestrowana

Działalność Nierejestrowana to całkowicie legalna forma zarabiania dodatkowych pieniędzy która jest dostępna już od 2018 roku ale nadal młodzi przedsiębiorcy sceptycznie do niej podchodzą. Budzi bowiem wiele wątpliwości gdy nie wie się, co nam wolno a czego nie prowadząc tego typu działalność. Nie można jednak ukrywać, że jest to bardzo fajna forma sprawdzenia czy nasz biznes idzie w dobrym kierunku i czy będzie przynosił nam zyski. Szczególnie, że taką działalność możemy prowadzić będąc na etacie, umowie, czy urlopie wychowawczym.
Dlatego omówimy tutaj dokładnie kto może prowadzić taką działalność, jakie obowiązują limity co z ZUSem itp.

Działalność nierejestrowaną może prowadzić każdy kto:
– przez ostatnie 5 lat nie prowadził działalności gospodarczej
– nie prowadzi działalności do prowadzenia której potrzebna jest koncesja, licencja czy pozwolenie.

Jej prowadzenie wiąże się niestety z limitem. Osiągany miesięczny przychód nie może przekroczyć 1300 zł (w 2020 roku lub 1400 zł od 2021 r.)
Przekroczenie tego limitu powoduje konieczność rejestracji działalności w ciągu 7 dni .

Dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoby prowadzące tego typu działalność nie są traktowani jak inni przedsiębiorcy i z tytułu swoich działań nie muszą odprowadzać składek do ZUS. Moim zdaniem to fantastyczna opcja dla osób początkujących ale należy pamiętać o tym, że w tym czasie nie mamy żadnego ubezpieczenia. Co oznacza że w razie potrzeby nie otrzymamy zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, rehabilitacyjnego czy opiekuńczego.

Innym przywilejem działalności nierejestrowanej jest brak zaliczek na podatek dochodowy. Wszelkie swoje przychody zbieramy do kupy i wykazujemy w zeznaniu rocznym PIT-36 (wiersz 9: Działalność nierejestrowana). Nasze przychody zostaną wtedy opodatkowane tak samo jak inne w formie skali podatkowej czyli podatkiem 17%.

Ta, wydawać cy się można luźna forma prowadzenia działalności nie oznacza jednak że przedsiębiorca nie ma żadnych obowiązków.
Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do zbierania i odpowiedniego przechowywania dokumentów do celów dowodowych związanych z ustaleniem dochodu oraz do:
– prowadzenia ewidencji przychodów.
– rozliczenie się z osiągniętego przychodu w zeznaniu rocznym PIT-36
– wystawienie rachunku lub faktury jeśli wymaga od nas tego druga strona.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie zwalnia nas z obowiązku rejestracji do VATu – jeśli jest taka potrzeba, ani rejestracji kasy fiskalnej jeśli tego wymagają nasze usługi. Np. Usługi kosmetyczne muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej od samego początku, nawet podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej, a sprzedaż wyrobów tytoniowych wymaga rejestracji do VATu.

Zalecam również respektowanie praw konsumenckich w relacjach ze swoimi klientami. Warto poinformować ich o możliwości zwrotu twojego wyrobu w ciągu 14 dni.

Jeśli pojawiają się u Ciebie jakieś pytania lub wątpliwości w temacie działalności nierejestrowanej zachęcam do kontaktu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *